Regiony Borów Tucholskich: Kociewie

2023-08-09

Gdzie leży Kociewie? Poznaj obszar Kociewia

Kociewie rozciąga się na terenie województwa pomorskiego oraz województwa kujawsko-pomorskiego, obejmując trzy powiaty: starogardzki, tczewski oraz część świeckiego. To obszar o powierzchni około 3000 km², zamieszkany przez ćwierć miliona ludzi zwanych Kociewianami. Region ten charakteryzuje się nie tylko malowniczym krajobrazem, ale także silnie zurbanizowaną strukturą. W Kociewiu znajduje się dziewięć miast, w tym Czarna Woda, Gniew, Nowe, Pelplin, Skarszewy, Skórcz, Starogard Gdański, Świecie i Tczew.

zdjęcie: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kociewie#/media/Plik:Kociewie_na_mapie_adm._Polski.svg

Początki Kociewia

Początki Kociewia sięgają głęboko w historię, a sama nazwa pojawiła się na kartach historii w XIX wieku. Obszar ten ma bogatą przeszłość, związaną z kulturą i wyjątkowymi tradycjami. Istnieją nawet teorie, które wiążą Kociewie z obecnością Gotów w tej krainie. Niezależnie od korzeni, Kociewie jest miejscem, które ciągle odkrywa swoją tożsamość i historię, co podkreślają obchodzone co pięć lat Kongresy Kociewskie.

Kociewie a Bory Tucholskie

Bory Tucholskie są integralną częścią Kociewia, a ich urokliwe krajobrazy stanowią idealne tło dla tego unikalnego regionu. Część obszaru Kociewia łączy się z granicami kulturowymi Borów Tucholskich, tworząc niezwykłą mozaikę krajobrazów i kultur. Przepiękne jeziora, lasy oraz urozmaicona rzeźba terenu czynią to miejsce prawdziwym rajem dla miłośników przyrody.

Znane osoby pochodzące z Kociewia

Kociewie nie tylko zachwyca swoim krajobrazem, ale również jest ojczyzną wielu wybitnych osobistości. Artyści, pisarze, muzycy i sportowcy - wszyscy oni mają jedno wspólne: Kociewie jako swój rodzinny region.

Kogo dokładnie znajdziemy na liście znanych osób pochodzących z Kociewia?

Grzegorz Ciechowski – muzyk

Wojciech Cejrowski – dziennikarz radiowy, satyryk, fotograf, podróżnik, pisarz

Teresa Budzisz-Krzyżanowska – aktorka

Ryszard Karczykowski – śpiewak operowy

Dorota Landowska – aktorka

Roman Landowski – pisarz, regionalista

Włodzimierz Łajming – malarz

Albin Ossowski – aktor

Edward Pałłasz – kompozytor

Sławomir Pstrong – reżyser, scenarzysta, autor opowiadań.

Danuta Rosani – lekkoatletka dyskobolka, trzykrotna mistrzyni Polski i olimpijka

Tomasz Schuchardt – aktor

Ania Szarmach – piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów

Urszula Zajączkowska – poetka, botanik i artystka wizualna

Marcin Prus – siatkarz

Marcin Mięciel – piłkarz

Jan Klimek – pocztowiec; bronił Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsk w 1939; rozstrzelany przez hitlerowskich Niemców w październiku 1939 r.

Na zdjęciu Wojciech Cejrowski, chociaż tego Pana chyba nie trzeba przedstawiać :)

zdjęcie: FORUM/ Grazyna Myslinska: https://mambiznes.pl/wlasny-biznes/biznes-wojciecha-cejrowskiego-dobrze-sie-kreci-zyski-wzrosly-o-86-proc-94260

Regiony Borów Tucholskich, a zwłaszcza Kociewie, to prawdziwy skarb naszej ojczyzny. Od uroków przyrody po bogactwo kultury i historii - ten obszar ma wiele do zaoferowania. Czyńmy sobie przysługę i odkryjmy to magiczne miejsce na własne oczy.